Ako na to?

Ďalej nájdete rady ohľadom návrhu oplotenia, rozličných variant prevedenia, výberu šírky segmentov, poradíme vám ak máte šikmý terén. Dozviete sa niečo o vjazdovej bráne, bránke, umiestnení poštovej schránky, miesta pre smetné koše. Povieme vám o prekážke v línii oplotenia, o prístupe k médiám. Poradíme, aké oplotenie si zvoliť, prečo vlastne odporúčame oplotenie z ocele a takisto aj niečo o zinkovaní. Čítajte ďalej.


‡ NÁVRH OPLOTENIA


Väčšina z nás považuje zátišie vlastného domu za oázu bezpečia a pokoja. Strážnikom nášho súkromia je oplotenie. Dobre navrhnuté a prevedené oplotenie chráni priestor pred nepozvanými, tvorí doplnok architektúry budovy a je dekoráciou. Niekoľko nasledujúcich pokynov vám pomôže správne navrhnúť oplotenie.

ROZLIČNÉ VARIANTY PREVEDENIA:

Oplotenie je možné previesť niekoľkými spôsobmi:

všetky súčasti vyrobené z ocele, tzn. systémové stĺpiky, segmenty, brána a bránka

segmenty, brána a bránka vyrobené z ocele, montované na murované stĺpy

systémové stĺpiky a segmenty z ocele, montované na múriku

VÝBER ŠÍRKY SEGMENTOV:

Ako vybrať správnu šírku segmentov v jednej línii? Existujú dva spôsoby:

bok oplotenia sa skladá zo segmentov s jednotnou šírkou, ktoré sú vyrobené pre špeciálny rozmer

bok oplotenia sa skladá z typizovaných segmentov, pričom posledný segment je vyrobený pre špeciálny rozmer

ŠIKMÝ TERÉN:

Pokiaľ sa pozemok čiastočne nachádza v šikmom teréne, máte na výber z dvoch riešení:

rovné segmenty usporiadané schodovo

šikmé segmenty

VJAZDOVÁ BRÁNA:

Posuvná brána predstavuje univerzálne riešenie uzatvárania vjazdu. Krídlo nezaberá miesto vo svetlej šírke vjazdu, posúva sa po vnútornej strane oplotenia a nedotýka sa zeme.

Dvojkrídlovú bránu môžeme montovať všade tam, kde je dostatok voľného miesta na voľné otváranie krídel.

Vjazd sa obvykle prevádza v línii oplotenia. Avšak v prípade pozemkov ležiacich v úzkej uličke môže byť nevyhnutné posunúť bránu smerom do záhrady. V takom prípade sa brána umiestni na pozemku vo výklenku s hĺbkou 1 - 2 metre.

BRÁNKA:

Bránka by mala byť umiestnená tak, aby zaistila voľný vstup na záhradu. Môže sa otvárať v ľubovoľnom smere. Dôležitý je typ systému zamykania, kde uvažujeme s elektromagnetickým zámkom alebo s bežným zámkom.

POŠTOVÁ SCHRÁNKA:

Schránka na listy by sa mala nachádzať v blízkosti bránky. Schránka umiestnená na segmente ladí s celým oplotením.

MIESTO PRE SMETNÉ KOŠE:

Aj takúto potrebnú (hoci nie veľmi príťažlivú) otázku umiestnenia koša/košov môžeme jednoducho vyriešiť výstavbou altánku, múrika alebo ohrádky osadenej dodatočnými segmentmi.

PREKÁŽKY V LÍNII OPLOTENIA:

V prípade, že sa v línii oplotenia nachádzajú prekážky, napr. stromy, kríky, stĺpy, rozvodné skrine, ktoré nechceme alebo nemôžeme odstrániť, je potrebné sa im vhodným spôsobom vyhnúť za použitia plotových segmentov atypických rozmerov.

PRÍSTUP K MÉDIÁM:

Pokiaľ je potrebné zaistiť pohodlný prístup k médiám, ktoré sa nachádzajú na rozličných miestach pozemku, môžeme pre tento účel využiť dodatočné bránky alebo brány.


‡ RADY A POKYNY


AKÉ OPLOTENIE SI ZVOLIŤ?

Druh materiálu, z ktorého je zostavené oplotenie, tvar a vzhľad by mali ladiť s architektonickým štýlom domu a okolitej krajiny. K moderným domom sa hodia jednoduché oceľové oplotenia, k rezidenciám zase ozdobné. Naša firma vám ponúka niekoľko rôznych vzorov oplotenia - od tých najjednoduchších, klasických až po bohaté formy.

PREČO OPLOTENIE Z OCELE?

Oproti drevu alebo betónu pôsobí oplotenie z ocele ľahkým dojmom, opticky zväčšuje záhradu a vďaka veľké rozmanitosti vzorov je možné takéto oplotenie ľahko prispôsobiť každému prostrediu. Avšak vizuálny efekt, to nie je všetko - oplotenie z ocele je spoľahlivé, predstavuje pevnú a ťažko zdolateľnú konštrukciu. Je veľmi dobre chránené proti korózii žiarovým pozinkovaním a práškovým lakovaním.

PREČO SA OPLATÍ INVESTOVAŤ DO KOMPLETNÉHO SYSTÉMU OPLOTENIA?

Termín "systém oplotenia" znamená brány, bránky, stĺpiky a montážne príslušenstvo, segmenty, teda všetky súčasti potrebné k funkčnému oploteniu pozemku. Pokiaľ si objednáte kompletný systém, získate kompaktný vzhľad celého oplotenia. Máte istotu, že jeho montáž bude jednoduchá. Navyše je možné celé oplotenie objednať na jednom mieste a nemusíte strácať čas a energiu vyhľadávaním.

AKO NAJÚČINNEJŠIE CHRÁNIŤ OCEĽOVÉ OPLOTENIE PROTI KORÓZII?

Najlepšími dnes známymi metódami ochrany ocele proti korózii sú žiarové zinkovanie a práškové lakovanie. Obom procesom predchádza viacfázová príprava povrchu, ktorá zaistí presné pokrytie a priliehavosť vrstiev zinku a farby. Spolupracujeme s certifikovanými spoločnosťami, ktoré pre nás zabezpečujú žiarové pozinkovanie s 50 ročnou zárukou.

Pri žiarovom zinkovaní sa oceľ po vhodnej úprave ponorí do približne 450 °C horúcej taveniny zinku. Zinok a oceľ tak navzájom reagujú. Na povrchu ocele sa vytvorí zliatina železa a zinku. Týmto neoddeliteľným prepojením zinku a ocele tak vznikne ochrana, ktorá sa výrazne líši od ostatných procesov. Povrchy ošetrené žiarovým zinkovaním sú chránené nielen pred vplyvom vetra a počasia, ale aj optimálne pred mechanickým zaťažením, a to po desaťročia. Za bežných podmienok chráni žiarové zinkovanie pred koróziou až 50 rokov a aj pri vyššom zaťažení dosahuje dĺžka trvania ochrany spravidla viac ako 25 rokov.

Čerstvo pozinkované elementy pripravené na finálnu povrchovú úpravu.

Takáto kvalitná úprava vám šetrí peniaze.